Lista do porównania

Jakie mieszkanie w Warszawie kupić?

Jakie mieszkanie w Warszawie kupić?

Nowe mieszkanie w Warszawie?

Zakup nowego mieszkania to inwestycja na lata, niejako życiowa decyzja, która nieumiejętnie podjęta, może przynieść ze sobą szereg przykrych konsekwencji. Chodzi tu przecież o miejsce, w którym mamy przebywać na co dzień i spędzać czas ze swoimi najbliższymi. Standard mieszkania i komfort jego użytkowania są najważniejsze. Nowe mieszkanie w Warszawie powinno posiadać dobrą lokalizację, dostęp do różnego rodzaju usług, czy też potencjał komunikacyjny. Na jakie aspekty powinniśmy zwracać szczególną uwagę kupując nowe mieszkanie? Jak zacząć przygodę z inwestycją we własną nieruchomość?

Rynek pierwotny czy wtórny?

To pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać tuż po podjęciu decyzji o zakupie własnego “M”. Są tacy, którzy pod uwagę biorą wyłącznie rynek pierwotny. Inni z kolei nie wykluczają kupna mieszkania z tak zwanej “drugiej ręki”, przede wszystkim ze względu na ograniczone możliwości finansowe. Nowe mieszkania od dewelopera mają wiele zalet, a najważniejszą z nich jest chyba możliwość zaaranżowania czterech kątów wedle indywidualnych preferencji i upodobań. Jeżeli zdecydujemy się na zakup nieruchomości jeszcze na bardzo wczesnym etapie realizacji inwestycji – przed nami wiele możliwości na idealne dopasowanie mieszkania do własnych oczekiwań. Dla jednych priorytetem będzie bowiem mieszkanie położone na ostatnim piętrze, inni natomiast będą chcieli zainwestować w mieszkanie z ogródkiem. Pewnym ograniczeniem może być jednak konieczność oczekiwania na jego budowę i zakończenie inwestycji, co daje z kolei niemałą elastyczność podczas negocjacji cenowych – w przypadku mieszkań na rynku wtórnym nie ma raczej aż tak dużych możliwości.

Jeżeli z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na mieszkanie z rynku pierwotnego, pozostają nam nieruchomości wtórne. W tym przypadku niezwykle ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na rok, stan techniczny mieszkania oraz technologię budowy – dotyczy to zwłaszcza starszych nieruchomości. Bardzo przydatne może okazać się również zbadanie opinii osób zamieszkujących interesujący nas budynek. Warto też sprawdzić, czy dokonano w nim wymiany wszelkich  instalacji, kiedy ostatnio przeprowadzano gruntowne remonty i tym podobne.

W jakiej lokalizacji mieszkanie w Warszawie?

Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, jakie powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru mieszkania. W znacznym stopniu decyduje ona o jakości naszego życia. W każdym mieście spotkać się można z opinią, że jedna dzielnica jest bardziej bezpieczna, drugą z kolei lepiej omijać szerokim łukiem. Poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe, zwłaszcza jeśli mamy zamieszkać razem z dziećmi. Dla jednych istotne będzie nowe mieszkanie w samym centrum dużego miasta lub w niedalekiej odległości od niego, dla innych natomiast kluczowy okaże się zakup nieruchomości niekoniecznie w samym centrum. Nowe mieszkania na obrzeżach, poza dużym miastem to rosnący trend w branży.  I tak na przykład, jeśli weźmiemy pod uwagę warszawskie mieszkania, Wawer, Wilanów, czy też Mokotów cieszą się obecnie największą popularnością. Poza stolicą natomiast zaobserwować można duże zainteresowanie miejscem, jakim jest Serock.

Oprócz tego niezwykle ważny jest dostęp do różnego rodzaju usług, takich jak: szkoła, apteka, sklepy, przedszkole, czy kościół. Kolejny, niezwykle istotny aspekt, to także węzeł komunikacyjny. Zakupione przez nas mieszkanie w Warszawie powinno zapewniać nam łatwy, szybki i wygodny dojazd, czy to do centrum miasta, czy też do pracy. Jeżeli poruszamy się na co dzień samochodem, problem znika prawie sam. “Prawie”, ponieważ musimy mieć na uwadze sytuacje, w których samochód zawiedzie i chwilowo zostaniemy go pozbawieni. W takich sytuacjach, oprócz stanu infrastruktury drogowej, warto także dokładnie sprawdzić, jak wygląda komunikacja publiczna.  A jaka jest sytuacja za oknem? Hałasy docierające do naszego mieszkania z ulicy na pewno nie uczynią naszego życia komfortowym. Warto rozejrzeć się po okolicy i dodatkowo sprawdzić, czy w najbliższym czasie nie są planowane jakieś niedogodne dla nas inwestycje. W tym celu należy zajrzeć do planów zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, czy wolny teren za oknem nie został przypadkiem wybrany na wysoki wieżowiec, który całkowicie odetnie nas od upragnionego słońca w mieszkaniu.

Rozkład mieszkania i wybór stron świata

Rozkład mieszkania, zwłaszcza pod względem orientacji wedle stron świata, jest dla niektórych elementem kluczowym. Nic w tym dziwnego – chodzi przecież o to, aby mieszkało się nam możliwie najbardziej komfortowo. Wiele osób zastanawia się przede wszystkim nad tym, czy wybierać kuchnię zamkniętą, czy może połączoną z salonem. W pierwszym przypadku zyskujemy trochę prywatności i nie musimy dbać o sterylny porządek podczas wizyty gości. W drugim przypadku z kolei zyskujemy na pomieszczeniu bardziej przestronnym, które można w dodatku bardzo ciekawie zaaranżować. Kolejna ważna sprawa to kwestia nasłonecznienia nowego mieszkania. Wybór stron świata, na które mają wychodzić okna mieszkania powinien być podyktowany tym, w jakich porach dniach chcemy, aby w naszym mieszkaniu gościło słońce.

Nowe mieszkania powinny nieść ze sobą maksimum komfortu, zwłaszcza że środki finansowe na nie przeznaczone stanowią często wieloletnie oszczędności. Decyzję o zakupie mieszkania należy zatem bardzo dokładnie przemyśleć.

 

 

 

Powiązane Wpisy

Zielony Serock – wymarzony dom pod Warszawą

Malowniczo położone miasto nad Jeziorem Zegrzyńskim Tutaj historia spotyka się z...

Czytaj więcej

Mieszkanie w Warszawie

Nowe mieszkanie, Warszawa. Cel wielu młodych ludzi, stojących właśnie przed decyzją i zakupem...

Czytaj więcej

Mieszkania Wawer – idealne miejsce na nowy dom

Lokalizacja to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru domu lub kupna działki pod jego budowę....

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji