polityka mieszkaniowa

Jak wygląda polityka mieszkaniowa w Polsce?

Polityka mieszkaniowa to w naszym kraju gorący temat. Nie ma w tym nic dziwnego – stan rynku nieruchomości ma ogromny wpływ na życie każdego z nas. Dlatego warto wiedzieć, jakie gospodarcze, społeczne i polityczne uwarunkowania wpływają na kształt polityki mieszkaniowej w naszym kraju. W poniższym tekście zwrócimy uwagę na problemy, jakie dotykają naszą krajową politykę mieszkaniową oraz wskażemy obszary, które są najbardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji.

Problemy polskiej polityki mieszkaniowej

Gospodarcze uwarunkowania polityki mieszkaniowej są bardzo ważne i nie można ich lekceważyć w kontekście dyskusji o problemach z jakimi mierzy się obecnie polska polityka mieszkaniowa. Zanim przejdziemy do ich szczegółowego omówienia, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, od czego zależy kondycja krajowej polityki mieszkaniowej?

Najważniejszym czynnikiem polityki mieszkaniowej jest cena mieszkań, która w dużej mierze zależy od stanu lokalnego i krajowego rynku nieruchomości. Cena może być również uzależniona od aktualnych trendów ekonomicznych, takich jak stopa bezrobocia, poziom inflacji oraz ogólne wskaźniki konsumpcji i gospodarczego wzrostu. Jeśli trendy te są niesprzyjające, ma to swoje odbicie w obrazie polskiego rynku nieruchomości.

Z jakimi wyzwaniami jeszcze mierzy się rynek nieruchomości? Kolejnym czynnikiem decydującym o lokalnym rynku nieruchomości jest zapotrzebowanie. Rynek powinien wychodzić naprzeciw obecnym trendom zachodzącym wśród kupujących, szczególnie w odniesieniu do rodzajów i kształtów mieszkań. Ogromnym wyzwaniem jest również rozpowszechnienie dostępu do mieszkań w wybranych lokalizacjach oraz dystrybucja ilościowa mieszkań na rynku. Jeśli chodzi o politykę mieszkaniową w Polsce, mamy duże problemy ze stroną podażową. Państwo nie jest w stanie budować tylu mieszkań, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe swoich obywateli. Dużo do życzenia pozostawia zarówno ilość, jak i jakość realizowanych przez państwo inwestycji. Wszystko to sprawia, że w kwestii budowy mieszkań lepiej jest zaufać prywatnym podmiotom, które zajmują się realizacją prywatnych inwestycji na rynku pierwotnym, czyli firmom deweloperskim.

Sprawdź również: Jak zaaranżować małe mieszkanie?

Mieszkania deweloperskie

W kwestii budowania mieszkań raczej nie ma co liczyć na państwo. O wiele rozsądniej jest zaufać deweloperom na rynku pierwotnym. Nowo powstające inwestycje deweloperskie są o wiele bardziej wiarygodne niż rządowe obietnice o nowych mieszkaniach. Szczególnie atrakcyjne są inwestycje deweloperskie w Warszawie. Jeśli planujesz zakup mieszkania od dewelopera, wówczas ważne jest, aby skorzystać z dobrej oferty cenowej. Deweloperzy często oferują rabaty na mieszkania i szybsze terminy ich realizacji. Dobrą opcją może być również możliwość płatności w gotówce lub w ramach miesięcznego abonamentu. Aby uzyskać w przyszłości satysfakcjonujący zysk ze sprzedaży, najlepiej poszukać atrakcyjnych lokali o dobrze skalkulowanym potencjale cenowym i korzystnej lokalizacji.

Czemu warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Kupno mieszkania od dewelopera ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to okazja do zakupu nowego mieszkania od profesjonalnego zespołu, który wszystkie procesy zakupu i budowy mieszkania zaplanuje zgodnie z Twoimi potrzebami. Nowe mieszkanie od dewelopera zapewni Ci również pewność, że jego stan jest odpowiedni i przystosowany do Twoich potrzeb. Dodatkowo, dostaniesz gwarancję, że jest to mieszkanie budowane według najnowszych standardów budowlanych. Nie należy zapominać również o kwestiach 5-letniej rękojmi – na wszelakie wady nieruchomości.

« »
×